Nasze przedszkole

OPIS PRZEDSZKOLA

Nasze Przedszkole funkcjonuje przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Paczółtowicach. Szkoła jest niewielką, wiejską placówką liczącą obecnie  2 oddziały edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci pochodzą z miejscowości: Paczółtowice, Dębnik oraz Krzeszowice. Szkoła nosi imię wielkiego pedagoga              i przyjaciela dzieci, Janusza Korczaka. Korczakowska myśl, jego idee wychowawcze są w naszej szkole oraz przedszkolu aktualne i przenikają do treści pracy wychowawczej. Różnorodne formy pracy z dziećmi przybliżają im życie            i dzieło Korczaka, uczą poszanowania każdego człowieka, stają się źródłem inspiracji. Szkoła i przedszkole jest miejscem przyjaznym dla uczniów, czemu sprzyjają podejmowane działania budujące poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, a także profilaktyczne, przeciwdziałające przejawom dyskryminacji. Wszelkie działania pedagogów i wychowawców wzmacniają emocjonalną więź ze szkołą. W opinii przedstawiciela organu prowadzącego nasza szkoła oraz przedszkole jest miejscem bezpiecznym dla uczniów zarówno pod względem fizycznym jak psychicznym.  Zdaniem partnerów na bezpieczeństwo uczniów wpływa dobra współpraca ze środowiskiem: Strażą Miejską i Policją, Ochotniczą Strażą Pożarną, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Krzeszowicach. Bezpieczeństwu sprzyja szybkie i adekwatne do sytuacji reagowanie pracowników szkoły oraz przedszkola na pojawiające się problemy.

Zaspokajając potrzeby rodziców przedszkole jest czynne 9 godzin dziennie w godzinach od 7.00 do 16.00. Staramy się tworzyć placówkę bezpieczną i przyjazną każdemu dziecku. Otaczamy opieką dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Sale zajęć wyposażone są w nowoczesne meble dostosowane do potrzeb dzieci. Kąciki dydaktyczne są systematycznie wzbogacane w różnorodne pomoce dydaktyczne. Wystrój sali stwarza atmosferę ciepła, przytulności. Bogate wyposażenie pomieszczeń w zabawki, różnorodne pomoce dydaktyczne logopedyczne, bogaty księgozbiór dla dzieci oraz urozmaicone zajęcia dydaktyczne sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Do dyspozycji mamy również boisko oraz wydzielony i ogrodzony plac zabaw. W deszczowe dni możemy korzystać z sali zbaw. Przedszkole to nie tylko miejsce doskonałej zabawy, ale też nauki i nieustannego rozwoju intelektualnego i fizycznego. Nasze dzieci mają możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody w przyszkolnym ogródku warzywno- kwiatowym. Zadaniem przedszkolaków jest opiekowanie się rosnącymi roślinami – podlewanie ichusuwanie chwastów, a następnie zebranie plonów. To świetna zabawa i ogromne źródło wiedzy o przyrodzie i zdrowym odżywianiu.

Zgrany zespół nauczycielski zapewnia indywidualne podejście do każdego dziecka. Przedszkole zapewnienia dziecku bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze pięciu godzin dziennie. Wysokość opłaty, za korzystanie z wychowania przedszkolnego przez dziecko w czasie przekraczającym wymiar bezpłatnych zajęć wynosi 1,30 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć przekraczającą ten wymiar. Opłata ta uiszczana jest za dany miesiąc kalendarzowy.

Nasza karda nauczycielska w roku szkolnym 2023/2024:

• mgr inż. Tatiana Sobik-Majchrzak- wychowawca grupy przedszkolnej
  • mgr Jolanta Zygmunt- wychowawca grupy przedszkolnej
  • mgr Anna Chrapek- nauczyciel j. angielskiego
  • mgr Ewa Rogóż- Klocek- logopeda
  • mgr Izabela Wojciechowska- pedagog szkolny
  •  ks. Ryszard Pałka- nauczyciel religii.